20-04-22
Step fitness

Autor Solarium

Jakie ćwiczenia wykonywać na stepie?

Jak wzmocnić mięśnie ćwicząc step?

Praca nad siłą mięśni jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia. Masa mięśniowa może ułatwić Ci wykonywanie codziennych czynności, a także chroni przed zmianami związanymi z wiekiem, takimi jak osteoporoza. Istnieje wiele sposobów na budowanie mięśni. Ale wzmocnienie mięśni poprzez wykonywanie niewielkich ćwiczeń krokowych może być najłatwiejszym sposobem ze wszystkich.

Ćwiczenia na stepie to każdy rodzaj ćwiczenia, które polega na wchodzeniu jedną nogą na niską platformę lub stopień, a następnie powrocie na ziemię. Wykonywanie tych małych ruchów może nie wydawać się niczym szczególnym, ale może pomóc w budowaniu mięśni.

Ćwiczenia na stepie można wykonywać praktycznie wszędzie i nie potrzebujesz do tego żadnego sprzętu.

Po pierwsze, znajdź solidny stołek lub ławkę o wysokości około 12 cali. Umieść ławkę lub taboret przed stabilnym obiektem, takim jak stół, tak aby Twoje stopy mogły oprzeć się na ziemi.

Następnie połóż jedną stopę na ławce, a następnie użyj rąk, aby podepchnąć się na palce. Następnie powoli opuszczamy się na ziemię, a drugą nogą stoimy w miejscu. To jest jedno powtórzenie. Następnie zamieniamy nogi i powtarzamy proces. Spróbuj wykonać 8 powtórzeń każdą nogą, zanim przejdziesz na drugą stronę.

Powodem, dla którego te ćwiczenia są tak dobre dla Ciebie jest to, że koncentrują się one na wzmocnieniu łydek, mięśni czworogłowych, pośladków i ścięgien - wszystkie te elementy są niezbędne do utrzymania równowagi i mobilności.

Jeśli szukasz łatwego sposobu na wzmocnienie mięśni, to inwestycja w solidny zestaw schodów jest Twoją odpowiedzią.

Istnieje wiele korzyści z używania stepów do wzmocnienia mięśni, w tym:

 • Opłacalne: Otrzymujesz wysokiej jakości trening bez wydawania fortuny.
 • Łatwy w użyciu: Wszystko czego potrzebujesz to solidny zestaw stopni i trochę miejsca.
 • Rezultaty w krótszym czasie: Trening siłowy na schodach może być wykonany w krótszym czasie niż tradycyjny trening mięśni, więc możesz zająć mniej miejsca w domu lub w pracy, stosując ten reżim ćwiczeń.
 • Bezpiecznie: Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie pracy nad siłą mięśni, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy wracasz do formy po kontuzji lub chorobie. Schody są znacznie bezpieczniejsze niż duże ciężary, które mogą powodować problemy z równowagą i kontuzją.

Jak poprawić kondycję ćwicząc step?

Step aerobik jest formą ćwiczeń sercowo-naczyniowych, które zazwyczaj wykonywane są z dużą intensywnością przez pewien okres czasu. Step aerobik może być wykonywany w domu, na siłowni, wszystko czego potrzebujesz to ławka i trochę miejsca.

Step aerobik jest jedną z najlepszych form cardio, ponieważ są to ćwiczenia o niskiej intensywności.

Praktykowanie ćwiczeń aerobowych krok po kroku pozwoli Ci uzyskać formę i zwiększyć poziom wytrzymałości.

Aby zwiększyć swoją wytrzymałość, musisz wykonywać ćwiczenia o niskiej intensywności, które są długie w czasie. Kluczem jest poruszanie mięśniami tak, aby wytrzymały kilka minut bez nadmiernego wyczerpania. Jeśli możesz to zrobić przez około 20 minut, to znaczy, że wykonałeś wystarczający trening. Ten rodzaj ćwiczeń jest mało obciążający i nie wymaga dużego wysiłku od stawów czy więzadeł, ponieważ nie wymaga biegania czy skakania.

Skacząc dookoła, podskakując, wkrótce przekonasz się, że jesteś bardziej gibki niż wcześniej!

cwiczenia stepowe

Jak schudnąć ćwicząc step?

Stała utrata wagi jest kluczem do zdrowego stylu życia. Utrata wagi za pomocą ćwiczeń stepowych może pomóc Ci to osiągnąć w łatwy sposób, a także utrzymać wagę. Pierwszym krokiem jest uzyskanie od lekarza zgody na wykonywanie ćwiczeń. Lekarz oceni Twój stan zdrowia i przedstawi Ci spersonalizowane plany dotyczące odpowiedniego poziomu aktywności, który odpowiada Twoim potrzebom. Stepy są aktywnością aerobową, która wymaga niewielkiej koordynacji lub doświadczenia, więc są idealne dla początkujących lub każdego, kto czuje się niepewnie, jeśli chodzi o zdolność do wykonywania innych rodzajów ćwiczeń. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć tę łatwą formę ćwiczeń!

 • Aby utrzymać obciążniki w każdej ręce, stań na stabilnej ławce i rozstaw stopy na szerokość ramion. Utrzymując kolana miękkie, zegnij się w talii i pochyl do przodu, aż poczujesz delikatne rozciągnięcie mięśni pleców, a następnie wróć do pozycji stojącej, rozciągając biodra i kolana. Powtórz 10 razy.
 • Połóż jedną stopę na stabilnej skrzyni lub ławce, a drugą unieś z podłogi. Zegnij się w pasie i opuść się tak daleko, jak to możliwe bez bólu kolan, a następnie wróć do pozycji stojącej, prostując biodra i kolana. Powtórz 10 razy na każdą stronę.
 • Stań wysoko z jedną stopą przed drugą, trzymając je blisko siebie, palce stóp skierowane do przodu, ręce na biodrach z łokciami skierowanymi lekko na zewnątrz, abs zaangażowany (pulsowanie), ramiona ściągnięte lekko do tyłu od uszu (pulsowanie).

Korzyści płynące z ćwiczeń krokowych
Kroki są łatwe do wykonania i nie wymagają żadnego sprzętu, więc są świetnym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń, jeśli jesteś nowy lub przyzwyczajony do robienia czegoś innego. Są również lepsze dla Twoich stawów niż bieganie.

Jeśli masz problemy z równowagą lub koordynacją, ćwiczenia stepowe mogą być dobrym sposobem na poprawienie tych umiejętności bez wywierania zbyt dużego nacisku na ciało.

Jeśli chcesz treningu, który jest łatwy, ale nadal skuteczny, to ćwiczenia stepowe mogą naprawdę pomóc! Przejście 100 kroków w górę i w dół po schodach jest równoważne z półgodzinnym treningiem na bieżni. Kroki mogą przynieść korzyści sercowo-naczyniowe, takie jak zwiększone tętno i lepszy przepływ krwi, tonizując mięśnie w dolnej części ciała - wszystko to przy jednoczesnym delikatnym rozciąganiu łydek i ścięgien!

Jak wykonywać ćwiczenia stepowe?
Ćwiczenia stepowe są proste i wymagają niewielkiej koordynacji, więc początkującym łatwo jest zacząć. Ćwiczenia na schodach można wykonywać wszędzie tam, gdzie są zwykłe schody - w domu, w biurze czy w hotelu. Wszystko czego potrzebujesz to miejsce przed schodami i nachylenie.

Aby wykonywać ćwiczenia stepowe:

 • Schody powinny być nachylone pod kątem 10 stopni lub 20 stopni. Jeśli nie są nachylone, możesz użyć książek jako stopni (jedna książka = jeden krok).
 • Zacznij od stania na dolnym stopniu schodów ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i rękami na biodrach.
 • Podnieś prawą stopę na pierwszy schodek. Teraz podnieś lewą stopę na drugi schodek. Kontynuuj podnoszenie jednej stopy na raz podczas naprzemiennych stóp, aż do osiągnięcia szczytu schodów.
 • Schodzić po schodach w odwrotnej kolejności z powrotem do punktu wyjścia.
 • Możesz powtarzać to ćwiczenie przez 30 sekund tyle razy, ile chcesz!