11-03-22
Komu nie wolno korzystac z solarium

Autor Solarium

Komu nie wolno korzystać z solarium?

Solarium a zdrowie

Solaria i zdrowie: czy są szkodliwe?
Krótka odpowiedź brzmi: tak, solarium może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Długa odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana. Negatywne skutki opalania nie zawsze są widoczne od razu po wizycie w salonie. Niektóre osoby mogą czuć się dobrze po sesji, a później zachorować na raka skóry lub inne schorzenia w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV z salonu.

Aby w pełni zrozumieć zagrożenia związane z opalaniem, musimy najpierw zrozumieć proces, który zachodzi podczas wizyty w salonie na wizytę.

Oprócz możliwości zachorowania na raka skóry istnieją inne związane z tym zagrożenia. Należą do nich przedwczesne starzenie się, zmarszczki i plamy starcze, uszkodzenia DNA oraz osłabienie układu odpornościowego. Istnieją również dowody na to, że mogą one powodować wiele innych problemów zdrowotnych, takich jak zaćma i uszkodzenie siatkówki oka, bezpłodność u obu płci oraz zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry u dzieci.

Z drugiej strony, badania wykazały, że niektóre osoby mogą odczuwać poprawę w zakresie objawów łuszczycy lub bielactwa, gdy są wystawione na działanie promieni UVB z solarium. Obecnie nie zaleca się stosowania w tym celu lamp słonecznych, ponieważ emitują one promieniowanie UVA, które może pogorszyć przebieg tych chorób.

solarium zagrozenia

Solarium - zagrożenia dla zdrowia

Łóżka opalające są popularną formą samoopalania. Są używane przez osoby w każdym wieku, aby uzyskać naturalną i zdrową opaleniznę. Jednak łóżka opalające mogą powodować raka skóry i inne problemy zdrowotne.

Inne problemy skórne, które mogą być spowodowane przez łóżka opalające, obejmują:

  • Przedwczesne zmarszczki.
  • Sucha, łuszcząca się skóra.
  • Przebarwienia.
  • Plamy słoneczne i nie tylko.

Łóżka opalające emitują promieniowanie UVA, które jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje raka skóry niż promieniowanie UVB. Osoby korzystające z solariów mogą być również narażone na zwiększone ryzyko rozwoju zaćmy, zmarszczek i plam starczych.

Korzystanie z solarium nie jest zalecane dla osób o jasnej karnacji lub z rodzinną historią raka skóry. Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia dla zdrowia, niektórzy dermatolodzy uważają, że wszyscy nastolatkowie powinni unikać solarium. Jeśli nadal chcesz korzystać z solarium, możesz zamiast tego rozważyć szybkie opalanie natryskowe.