16-03-22
fitness gimnastyka w wodzie

Autor Solarium

Woda a aktywność fizyczna czym jest gimnastyka wodna?

Basenowa gimnastyka ćwiczenia dla każdego

Gimnastyka w wodzie to mało wymagające ćwiczenie, które świetnie nadaje się do budowania siły. Pomyśl o tym, że jest to mądrzejszy sposób na trening - ponieważ ćwiczenia te można wykonywać w wodzie, nie musisz się martwić, że wpłyną one na Twoje stawy i mięśnie. Ponadto, trening w wodzie przynosi wiele innych korzyści, takich jak poprawa elastyczności i zwiększenie zakresu ruchu.

Kolejną zaletą gimnastyki w wodzie jest mniejsze ryzyko urazów. W przeciwieństwie do gimnastyki lądowej, gdzie dzieci często doznają obrażeń po upadku ze sztangi lub belki, upadek do wody zmniejsza wpływ na ich ciało. Nawet jeśli dzieci doznają urazu, łatwiej jest im wrócić do zdrowia w basenie niż poza nim.

Woda zapewnia też nieskończony opór, który pomaga budować mięśnie podczas pływania pod prąd wody. Opór pomaga także usprawnić układ sercowo-naczyniowy podczas pływania w tę i z powrotem po basenie! Pływanie jest także świetną formą ćwiczeń, ponieważ pracuje nad wszystkimi głównymi grupami mięśni: ramionami, nogami, barkami, mięśniami brzucha i dolnej części pleców.

Gimnastyka w wodzie to doskonały sposób na utrzymanie aktywności w miesiącach zimowych, kiedy dni są krótkie lub zbyt chłodne na zajęcia na świeżym powietrzu, ale mimo to chcesz się ruszać! Jest to również doskonała propozycja dla pływaków, którzy chcą poprawić technikę uderzeń, aby stać się lepszymi w swoim sporcie.

Do uprawiania gimnastyki w basenie potrzebny jest basen i wygodny strój kąpielowy. Do trudniejszych ćwiczeń można też wykorzystać drabinki i schody w basenie.

Pływanie to dobre ćwiczenie na ręce, nogi i mięśnie rdzenia. Istnieje jednak wiele ćwiczeń, które można wykonywać w wodzie i które doskonale wpływają na ramiona, nogi i mięśnie rdzenia. Można je wykonywać z pomocą partnera lub trzymając się krawędzi basenu.

Jednym z przykładów są kręgi ramion. Będąc w wodzie i dotykając podłoża stopami i plecami, unieś jedno ramię w bok i powtórz ten ruch co najmniej 10 razy. Następnie poruszaj obiema rękami dookoła, tak jakbyś osuszał się ręcznikiem. Jeśli masz się kogo trzymać, spróbuj wykonać te ćwiczenia, trzymając się jego rąk. Pomoże Ci to również zachować pływalność!

Gimnastyka to sport popularny wśród dzieci i dorosłych, zarówno w formie wyczynowej, jak i rekreacyjnej. Gimnastycy często korzystają ze sprzętu gimnastycznego, takiego jak drążki, belki czy konik do skakania, aby ćwiczyć swoje umiejętności. Istnieje jednak wiele ćwiczeń, które można wykonywać w wodzie, a które doskonale wpływają na ramiona, nogi i mięśnie rdzenia. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w wodzie, a mimo to chcesz spróbować tych wspaniałych ćwiczeń, możesz łatwo nauczyć się pływać we własnym tempie, biorąc udział w różnych lekcjach pływania.

cwiczenia w basenie

Gimnastyka w basenie zalety pływania

Pływanie to świetny sposób na zdobycie kondycji bez konieczności chodzenia na siłownię. Jest mało szkodliwe dla stawów i nie obciąża pleców ani kręgosłupa. Pływacy mają także znacznie silniejsze mięśnie rdzenia niż biegacze czy rowerzyści.

Jest to także doskonała forma ćwiczeń układu krążenia, które korzystnie wpływają na serce i płuca. Pływanie może poprawić krążenie krwi, a także pomóc oczyścić płuca ze śluzu i innych zanieczyszczeń, które mogą być wdychane z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Spalisz także około 500 kalorii w ciągu godziny pływania, w zależności od tego, jak energicznie pływasz. To mniej więcej tyle samo, co podczas biegania!

Kolejną korzyścią płynącą z pływania jest to, że pomaga ono w budowaniu wytrzymałości i pracy mięśni przy mniejszym obciążeniu. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć, ponieważ daje im więcej czasu na stopniowe dostosowanie się do nowych warunków podczas budowania potrzebnej siły.

Pływanie może także uelastycznić mięśnie poprzez ich rozciąganie i wydłużanie, co pomaga zapobiegać urazom.

Jest to także dobry sposób na ćwiczenie mięśni górnej części ciała. Opór stawiany przez wodę zmusza do używania większej ilości mięśni niż podczas ćwiczeń na lądzie, co pomaga w budowaniu mięśni.

Ćwiczenia gimnastyczne w wodzie jak ćwiczyć?

Woda jest doskonałym miejscem do ćwiczeń. Dla niektórych osób jest nawet lepszym miejscem, ponieważ zapewnia większe oparcie niż ląd. Woda jest także wspaniała dla mięśni i stawów, czyli miejsc, które najczęściej bolą podczas ćwiczeń.

Ważne jest, aby wiedzieć, w co się pakujesz, zanim wejdziesz do basenu, dlatego poniżej przedstawiamy kilka najlepszych ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych w wodzie.

Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń w wodzie. Najlepsze ćwiczenia gimnastyczne w wodzie to takie, które wykorzystują całe ciało i wymagają dużej kontroli, np. wykorzystują rdzeń do utrzymania równowagi. Do tego rodzaju ćwiczeń potrzebny jest basen, który jest na tyle głęboki, że można w nim stanąć bez wchodzenia głową pod wodę.

Przykładem jednego z takich ćwiczeń jest wykonywanie pompek na boku basenu, dzięki czemu stopy i głowa pozostają poza wodą. Zamiast tego równowagę utrzymujesz na rękach. Ćwiczenie to można także wykonywać z dwoma pachołkami ustawionymi w odległości ok. 2-4 stóp od siebie, przy czym jeden z nich dotyka ściany pod kątem 45 stopni. Jedną nogę umieszczamy między pachołkami, a drugą wyciągamy za siebie pod kątem jak najbardziej zbliżonym do równoległego do podłogi. W ten sposób pracują mięśnie rdzenia, a jednocześnie zwiększa się wytrzymałość układu krążenia.

Innym popularnym ćwiczeniem jest chodzenie po basenie, utrzymując się na nogach wyłącznie za pomocą ramion, trzymając się podwodnego drążka lub przypinając do pasa linę, która jest przymocowana do obiektu na lądzie. Wymaga to większej równowagi, ponieważ pod wodą nie ma poręczy ani niczego innego, czego można by się przytrzymać, więc pomaga również poprawić koordynację!